Skutki złożenia wniosku o umorzenie postępowania
Gdy tylko jeden z dwóch inwestorów cofa wniosek o ustalenie warunków zabudowy, właściwą formą odmowy umorzenia postępowania jest postanowienie. Na rozstrzygnięcie to nie przysługuje zażalenie.
- Na wniosek współwłaścicieli działki wszcząłem postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy. W trakcie określania stron postępowania stwierdzono, że jedna z nich (właściciel działki sąsiedniej, w granicach obszaru analizowanego) od dawna nie żyje, a procedura spadkowa nie została przeprowadzona. Mam zamiar zawiesić postępowanie jednocześnie wyzywając wnioskodawców do ustalenia kręgu spadkobierców po zmarłym. Jeden z wnioskodawców złożył jednak wniosek o umorzenie postępowania. Drugi się na to nie zgadza. Podobnie nie zgadzają się też inne strony tego postępowania. W jakiej formie mam odmówić umorzenia postępowania?
W kwestii tej są dwa rozbieżne stanowiska. Zgodnie z pierwszym: organ wydaje postanowienie o odmowie umorzenia postępowania. Od tego postanowienia nie przysługuje zażalenie i może być ono zaskarżone przez stronę w odwołaniu od decyzji rozstrzygającej sprawę co do istoty, tj. decyzji merytorycznej (wyrok WSA w Warszawie z 17 grudnia 2008 r., sygn. akt VIII SA/Wa 354/08). Według drugiego poglądu w sytuacji, kiedy zdaniem organu nie zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania, organ winien dalej prowadzić postępowanie bez potrzeby wydawania odrębnego orzeczenia.
Stanowisko takie wyraził WSA w Gliwicach w wyroku z 7 października 2011 r. (sygn. akt II SA/Gl 348/11). Zdaniem tego sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta